Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
EXW Fiksna cena plus DDV
Stanje
Rabljeno
Lokacija
Schweinfurt Nemčija
Vibracijski preskusni sistem Shaker Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
more Images
Podatki o stroju
Cena in lokacija
EXW Fiksna cena plus DDV
Lokacija:
Parisstr. 2, 97424 Schweinfurt, Deutschland Nemčija
Opis
Designation: Vibration Test System
Manufacturer: Data Physics
Model: LE-1216-3VH
Force Rating:
- Sine (5 - 2000 Hz): 12,000 lbf (53.4 kN) vector
- Random (20 - 2000 Hz): 12,000 lbf (53.4 kN) rms
Frequency Range:
- Full Force: 5 to 3000 Hz
- Reduced Force Level: 2500 to 3000 Hz
Maximum Displacement (Peak-to-Peak):
- Rated Stroke Limit: 3.0 in (76 mm)
- Shock/Bump: 2.5 in (63.5 mm)
- Continuous or Random: 3.1 in (79 mm)
- Electrical Overtravel Limit (between mechanical stops): 3.2 in (81 mm)
Maximum Velocity: 71 in/s (1.8 m/s)
Maximum Acceleration:
- Sine: 100 g vector (5 to 2500 Hz)
- Random: 50 g rms (20 to 2000 Hz)
Fundamental Resonance Frequency (Bare Table): 2050 Hz (nominal)
Body Suspension Natural Frequency — Thrust Axis:
- Vertical: 2 Hz
- Horizontal: Below 2 Hz
Blower Power (Full Load): 20 Hp, 20 kW; 230/460 V, 3-phase, 60 Hz
Alternate Power: 20 Hp, 20 kW; 208/400 V, 3-phase, 50 Hz
Air Pressure:
- Air Spring Vertical: 90-100 psig (621-690 kPa)
- Air Spring Horizontal: 2-5 psig (14-34 kPa)
Field:
- Rated Current (DC): 64 A
- Maximum Voltage (DC): 240 V
- Field Resistance at 20°C: 3.2 Ω
- Stray Flux Density w/ degauss coil: < 14 gauss at 12 in (304 mm) above table
Field Protection:
- Rated Degauss Coil Current: 2.6 A (nominal)
- Maximum Degauss Coil Voltage: 120 V
Weight: 1216-3VH: 8000 lbs (3636 kg)
Power Amplifier Model: DSA10-80
Condition:
Used item as shown in the pictures
Newly rewound armature
Slip table / 40 mm grid M8 760 x 760
Armature mounting patterns: 8" / 16" M10